سارا امیدوار
ما امیدواریم، می توانیم با کار گروهی در مسیر موفقیت حرکت کنیم ...
درود بر شما دوست خوبم
» لطفا این تارنما را با عنوان " سارا امیدوار " لینک نمائید و اطلاع دهید
سپاسگزارم

درد ماندگار

دوشنبه 30 بهمن 1391

نویسنده: سارا امیدوار | طبقه بندی:دوستان سارا، حرف دل، عاشقانه، 

مژگان به هم بزن که بپاشی جهان من کوبی زمین من به سر آسمان من درمان نخواستم ز تو من درد خواستم یک درد ماندگار ، 
بلایت به جان من میسوزم از تبی که دماسنج عشق را از هُرم خود گداخته
زیر زبان من تشخیص درد من به دل خود حواله کن
آه ای طبیب درد فروش جوان من نبض مرا بگیر و ببر نام خویش را تا خون بدل به باده شود در رگان من گفتی غریب شهر منی این چه غربت است ؟
کاین شهر از تو میشنود داستان من زین پس اگر که نصف جهان بود ، 
بعد از این با تو شود تمام جهان اصفهان من "مرحوم فقید ، استاد حسین منزوی"

سپاسگزارم . ارسالی از دوست خوبم : مجید مهران از کلوب


سپاسگزارم . ارسالی از دوست خوبم : مجید مهران از کلوب

ادامه مطلب

شـبگرد

یکشنبه 29 بهمن 1391

نویسنده: سارا امیدوار | طبقه بندی:دوستان سارا، حرف دل، عاشقانه، 

شـبگردی می‌کنــم…

صدای

نفــس‌هایـت را از پشـت

پنــجره و دیواری می‌شـنوم..

آسوده بخواب...

نازنیــنم،

تنها خانه‌ی من اسـت که در آتـش می‌سـوزد

سپاسگزارم . ارسالی از دوست خوبم : اشکان

MicroData یا ریز داده چیست؟

جمعه 27 بهمن 1391

نویسنده: مرتضی صاحب | طبقه بندی:علم و فن آوری، ریز نکات مربوط به وب، درس و دانشگاه، مقالات متنوع، 

ریز داده
Microdata

آیا در مورد ریز داده تاکنون مطلبی را شنیده یا خوانده اید؟
در این آموزش سعی خواهیم کرد که این تکنولوژی را برای شما دوستان عزیز معرفی کنیم.

ریزداده تکنولوژی دیگری است که به سرعت در حال پیشرفت است و ابزارهای مختلف از آن پشتیبانی می کنند اما برخلاف WAI-ARIA بخشی از HTML5 محسوب می شود. مستندات ریز داده هنوز در مراحل ابتدائی توسعه است، اما لازم دیدیم که این تکنولوژی را در اینجا معرفی کنیم زیرا این ویژگی، خوانایی و معناگری سند را در آینده به اوج خود خواهد رساند.

درمستندات، ریزداده به عنوان مکانیزمی تعریف شده است که اجازه میدهد محتوای قابل خواندن توسط ماشین در داخل سند HTML پیوست شود، شیوه ی نگارش آن آسان است و پردازش نیز به سهولت انجام می پذیرد.

با ریزداده، طراح می تواند لیبل هایی را به برچسب های HTML اضافه کند و توضیحاتی را برای آنها بنویسد و این داده ها نیز توسط ماشین ها و موتورهای جستجو قابل خواندن هستند. این کار با اضافه کردن یک سری کلمات خاص به کد، امکان پذیر است. 

برای مثال ممکن است که یک اسکریپت یا سرویسی از سایت دیگر، بتواند با سایت شما ارتباط برقرار کندو با بخشی خاص از سایت شما، تعاملی ویژه داشته باشد. با استفاده از ریزداده ، میتوانید معنا و مفهوم برچسبها ( مثل برچسب Article , figure ) را بهبود ببخشید و اجازه دهید تا سرویس های سایت های دیگر به محتوای سایت شما دسترسی بهتری داشته باشند.

شاید کمی گیج کننده باشد، از این رو اجازه دهید که مثالی واقعی را برای شما نقل کنیم. فرض کنیم که سایت شما برای فیلم های روز دنیا، نقد مینویسد. ممکن است هر نقد را درون یک برچسب article قرار دهید و رتبه فیلم را براساس تعداد ستاره و یا درصد، در کنارش نمایش دهید. اما زمانی که یک ماشین، مثل ربات کاوشگر گوگل به سایت شما مراجعه کند، نمیداند که دقیقا کدام بخش از سایت شما، نقد فیلم است. این ربات تنها با حجمی از متن مواجه می شود.

چرا یک ماشین باید بداند که نقد فیلم شما در کجا قرار دارد؟ خوب است بدانید که اخیرا موتور جستجوی گوگل سعی می کند تا اطلاعاتی جامع تر را در صفحه نتایج جستجو، به نمایش بگذارد تا نتایج صرفا متنی نباشد. این ربات ها با خواندن اطلاعاتی که با استفاده از ریز داده و یا تکنولوژی های مشابه در میان کدها جاسازی شده است، اطلاعات بیشتری درباره محتوای صفحه کسب می کنند.

با استفاده از ریزداده میتوانید مشخص کنید که کدام بخش از صفحه شما به نقد فیلم، مردم، اخبار، رویدادها و بقیه موارد اختصاص دارد. اگر از واژه های یکسان برای تعریف بخش هایتان استفاده کنید، نرم افزارها میتوانند محتوای سایت شما را به شکل بهتری تفسیر کنند.

آیا HTML5 به اندازه کافی معناگرا و مفهومی نیست؟

شاید فکر کنید اگر یک عنصر در نسخه های حال حاضر HTML در دسترس نیست، پس چطور این عنصر می تواند مفید واقع شود؟ جدا از همه این مسائل، HTML5 تعدادی عنصر جدید را اضافه کرده است که با استفاده از آن میتوانید کدی گویا و مفهومی تر بنویسید. اما سازندگان HTML5 سعی کردند که تنها آن عناصری را به این نسخه اضافه کنند که بیشترین استفاده را در بین طراحان داشته است.

منطقی نیست که برچسبی به HTML اضافه شود و تنها توسط قشر خاصی مورد استفاده قرار گیرد. اگر این اتفاق می افتاد، زبان HTML بسیار حجیم و بزرگ شده و نگهداری و تهیه مستندات برای آن بسیار مشکل می شد.

ریز داده از سوی دیگر به شما اجازه می دهد تا برای مصارف خاص ( شرایطی که در آن استفاده از برچسب های مفهومی HTML5 نمیتواند کمکی بکند.)، عباراتی را ایجاد کنید. از این رو برچسبهای HTML و برچسب های جدید HTML5 همچنان به عنوان پایه و ستون این زبان باقی ماندند و برنامه نویسان شیوه دیگری را برای اضافه کردن معنا و مفهوم به عناصر برای مصرف خاص، ایجاد کردند.

سایتهایی که با تکنولوژی های روز دنیا همچون HTML5 ، CSS3 ، جی کوئری و براساس محتوای مناسب طراحی ، تولید ، پیاده سازی و اجرا می شوند، به عنوان پارامتری برتر در جهت افزایش سئو یا میزان بهینگی سایت توسط موتور جستجوگر گوگل ارزیابی می شود و رتبه بهتری بدست می آورند.

حال از این مباحث بگذریم
آیا دوست دارید که یک سایت ایرانی براساس آخرین تکنولوژی های وب را مشاهده نمائید؟

کافی است که تکنولوژی برتر را با ما احساس کنید پس به آدرس 
وبلاگ فریلنسری  
مراجعه نمائید تا خود شاهد تکنولوژی و قدرت HTML5 به همراه جی کوئری و CSS3 با طعم PHP باشید و لذت ببرید.

امیدوارم که آموزش ریز داده نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد و موجب افزایش آگاهی شما شده باشد.

موفق و پیروز باشید.

گروه طراحان آریاکدرز

مرتضی صاحب


درد دندان

پنجشنبه 26 بهمن 1391

نویسنده: سارا امیدوار | طبقه بندی:دوستان سارا، حرف دل، عاشقانه، 

دندان به هم بزن ،
جگرم درد میکند نه ،
جز جگر ، 
تمام سرم درد میکند آنقدر گریه کردم و گریه که تا سکوت هر قطره اشکِ چشمِ ترم درد میکند 
از درد چشم و چار و سرم دست و پا زدم نه دست و پا ، که بال و پرم درد میکند 
روی دلم سوار شدی بال و پر زدی از اوج تو چنان کمرم درد میکند ... 
هر روز با خیال تو شب را قدم زدم باز آمدم و خاک سرم درد میکند دندان به هم بزن ، 
جگرم را دریده ای آری جگر و خشک و ترم درد میکند "مجید مهران"

سپاسگزارم . ارسالی از دوست خوبم : مجید مهران از کلوب

ادامه مطلب

?What is Page Rank or PR of Web Page

چهارشنبه 25 بهمن 1391

نویسنده: مرتضی صاحب | طبقه بندی:علم و فن آوری، ریز نکات مربوط به وب، درس و دانشگاه، 

پیج رنک یا رتبه یک صفحه وب چیست؟    ?What is Page Rank

آیا تا به حال با واژه Page Rank برخورد کرده اید و شاید برایتان جالب بوده باشد که این Page Rank یعنی چه؟ چه کاربردی دارد و اصلا چیست؟

کافیست با گروه طراحان آریاکدرز و این نوشتار همراه باشید تا دقیقا معنی و مفهوم Page Rank برایتان معرفی و روشن گردد.

Page Rank یک سیستم گوگلی برای رتبه بندی صفحات وب است، به عبارتی صفحه ای که Page Rank بالاتری دارد معمولا در لیست اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود و این موضوع برای وب مستران گرامی بسیار پر اهمیت هست و باعث می شود که دامنه شما دارای ارزش مالی نیز شود.

PageRank یا پیج رنک یکی از پارامترهایی است که باعث می شود صفحه وب سایت شما بیشتر برای موارد جستجو شده در موتور جستجوی گوگل Google ظاهر شود و ظاهر شدن در لیست اول نتایج باعث رونق کسب و کار شما و فروش بیشتر خدمات و کالاهای شما نیز می تواند بشود.

Page Rank  بطور مختصر PR نمایش داده می شود  و یک الگوریتم آنالیز لینک یا Link Analysis Algorithm می باشد.

حال شاید بپرسید الگوریتم چیست؟ 
الگوریتم مختصرا و بطور کلی  روش گام به گام برای حل یک مسئله می باشد.

الگوریتم Page Rank توسط موتور جستجوی وب گوگل برای تعیین یک وزن ارزشی عددی به هر یک از مجموعه عناصر Hyperlink  سند وب شما با هدف اندازه گیری میزان چگالی هریک از مجموعه عناصر در داخل این مجموعه مورد استفاده قرار میگیرد بعبارتی دیگر گوگل برای هر کلمه و لینک ارزشی قائل هست .

Page Rank به عنوان یک Trademark گوگل هست و دیگر شرکتها نمیتوانند از این اسم انحصاری استفاده کنند.

Page Rank یک الگوریتم ریاضیاتی مبتنی بر گراف وب Web Graph می باشد که صفحات World Wide Web به عنوان Node ها و ابرپیوندها یا Hyperlink ها به عنوان Edge یا لبه ، یال برای این الگوریتم تعریف شده اند.

مقدار این Rank یا رتبه برای کل صفحات یک سایت یکی در نظر گرفته نمی شود و مجموع رتبه های کسب شده توسط  صفحات یک سایت  Page Rank آن سایت را تشکیل میدهند و  این Rank تعیین کننده اهمیت و ارزش یک صفحه خاص برای موتور جستجوی گوگل می باشد.

الگوریتم PageRank بصورت بازگشتی تعریف شده است و براساس اعداد و متریکهای Page Rank همه صفحات ای که به آن مطلب لینک شده است به عنوان incoming link اشاره دارد.

مقاله های آکادمیکی زیادی در مورد Page Rank نوشته و منتشر شده اند.

Page Rank توسط Larry Page و Sergey Brin در سال 1996 در دانشگاه استانفورد به عنوان پروژه پژوهشی درباره نسل جدید موتورهای جستجو طراحی شد.

ایده Page Rank در ابتدا بدین صورت بود که وب میتواند بصورت سلسله مراتبی بوسیله link popularity مرتب شود و نظر شخصی من این هست که این ایده را از الگوریتم های مرتب سازی که در طول تحصیل هر دانشجوی کامپیوتر مطالعه میکند به ذهن بزرگان وب خطور کرده است که میتوان از این الگوریتم های مرتب سازی در وب نیز بهره جست و پیاده سازی ایده شان و تکامل این ایده همانطور که شاهد هستیم برای موتور جستجوگر Google موفقیت آمیز نیز بوده است.

Page Rank یک صفحه وب زمانی بالاتر می رود که چگالی لینکهای مربوط شده بدان افزایش یابد ، البته الگوریتم های دیگری نیز برای رتبه بندی براساس Link وجود دارد که توسط کمپانیهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد از جمله الگوریتم HITS که توسط جان گلدنبرگ برای موتور جستجوگر Ask اختراع شد و یا پروژه Clever کمپانی IBM و یا الگوریتم Trust Link.

با استفاده از Google Toolbar بآسانی می توانید Page Rank صفحات وب سایتهای خود و دیگران را مشاهده نمائید.

دنیای الگوریتمها بسیار مهیج و در عین حال پیچیده نیز هست ولی نکته مهمی که وجود دارد و میتوانیم از این الگوریتمهای دنیای مجازی بیاموزیم این هست که همانطور که این الگوریتمها از انسان به کامپیوتر منتقل شده اند و تکامل یافته اند ، ما نیز میتوانیم با مشاهده موفق بودن اجرای این الگوریتمها و شبیه سازی آنها در زندگی خودمان، نه به معنای کامپیوتری رفتار کردن بلکه آموختن رفتار صحیح و انتخاب صحیح از روند اجرای این الگوریتمها باعث بهبود روند تصمیم گیری خود در اکثر اوقات برای مسائل زندگیمان  و نحوه تعامل و رفتار با دیگران در جامعه فیزیکی شویم و این باعث پیشرفت در زندگیمان خواهد شد.

امیدوارم که آموزش PageRank به همراه نکات اخلاقی اش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

گروه طراحان آریاکدرز به همراه خانم مهندس سارا امیدوار آرزوی لحظات دلپذیر برایتان در هر جای این گیتی را دارد.

از اینکه ما را همراهی میکنید و  وقت خود را برای خواندن و یادگرفتن این مطلب آموزشی گذاشتید ممنونیم.

موفق و پیروز باشید

 • تعداد کل صفحات : 5 
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  

دوستان سارا

آخرین مطالب سارا

نویسندگان سارا امیدوار

برچسب های سارا

نظر سنجی سارا

  به دنبال چه موضوعی هستید ؟


آمار سارا امیدوار

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :

بهینه سازی و سئو elexa.ir | الکسا
طراحی و پیاده سازی وب سایت we20.ir | وبیست
سرور هاستینگ سرور هاستینگ
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو